Czy roznoszenie ulotek jest legalne?

 In Blog

Różnego rodzaju ulotki to w wielu przypadkach zdecydowanie najpopularniejsze i najłatwiejsze do zorganizowania formy reklamy. Ogłoszenie, plakat, afisz, apel często rozwiesza się w różnych miejscach, aby ludzie mieli do nich łatwy dostęp i mogli w prosty sposób dowiedzieć się o istnieniu danego wydarzenia, firmy czy też konkretnej sytuacji. Warto wiedzieć jednak, gdzie roznoszenie ulotek jest w pełni legalne.

 

Spis treści

Czy można roznosić ulotki w miejscu publicznym?

Zostawianie ulotek w miejscach publicznych

Rozdawanie ulotek na ulicy

Skrzynki pocztowe i ulotki

Kiedy nie można roznosić ulotek?

Uzyskiwanie zgody osoby zarządzającej danym miejscem

Ulotka tanią formą reklamy

Podsumowanie

 

Czy można roznosić ulotki w miejscu publicznym?

Samo rozdawanie ulotek przykładowo na ulicy nie jest nielegalne i można to robić chociażby będąc na zleceniu konkretnej firmy. Jest to jeden z najprostszych sposobów, by dotrzeć do wielu osób, szczególnie jeśli znajdujesz się w miejscu publicznym o dużym zaludnieniu.

Oczywiście nie wszędzie można rozdawać ulotki – na terenie prywatnym jest to zabronione bez zgody zarządzającego tym miejscem. Rozdając ulotki na takim terenie trzeba się liczyć z konsekwencjami, które w niektórych przypadkach mogą być dosyć spore.

 

Zostawianie ulotek w miejscach publicznych

Roznoszenie ulotek w miejscu publicznym również musi odbywać się na określonych zasadach.

Nie można robić tego wszędzie – kto bowiem umieszcza w miejscu publicznym do tego nie przeznaczonym plakat, afisz, apel, ulotkę lub napis lub wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności lub też grzywny.

Z tego właśnie powodu warto stosować się do kodeksu wykroczeń i nie dopuścić do popełnienia danego wykroczenia, gdyż konsekwencje bywają poważne.

 

Rozdawanie ulotek na ulicy

Jeżeli chodzi o rozdawanie ulotek na ulicy to w większości przypadków nie powinno być z tym problemów, o ile nie narusza się własności prywatnej innej osoby lub też podmiotu.

Zdecydowanie najwięcej osób rozdaje ulotki na popularnych w danym mieście ulicach, gdzie przykładowo znajdują się różnego rodzaju kluby, bary czy też specjalistyczne sklepy.

Ilość osób które przewija się w tego typu lokalizacjach jest bardzo duża, co daje spore możliwości w kwestii pozyskiwania nowych klientów.

 

Skrzynki pocztowe i ulotki

Roznoszenie ulotek do skrzynek pocztowych również należy do bardzo popularnego sposobu na pozyskiwanie klientów. Szczególnie dotyczy to większych sklepów czy też punktów świadczących konkretne usługi.

Wykorzystanie skrzynki pocztowej jako formę przekazu gazetek oraz ulotek jest bardzo popularne. Należy jednak również i w tym przypadku pamiętać o tym, by nie wrzucać ulotek do każdych skrzynek. Jeśli skrzynka należy bowiem do Poczty Polskiej, nie powinno się do niej wrzucać żadnych ogłoszeń.

Warto również respektować napis, który często pojawia się przy klatce, informujący o tym, by nie wrzucać ulotek i ogłoszeń do skrzynek mieszkańców. Również umieszczenie ogłoszenia, gazetki reklamowe w np. gablocie spółdzielni mieszkaniowej jest niedozwolone.

 

Kiedy nie można roznosić ulotek?

Roznosząc afisz, apel, ulotkę, napis lub plakat należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy w danym miejscu możliwe jest umieszczenie takiego ogłoszenia.

Wystawiając je na widok publiczny w miejscu nieprzeznaczonym, ogłoszenie to może być podstawą do nałożenia kary. Warto wiedzieć, że w razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

 

Uzyskiwanie zgody osoby zarządzającej danym miejscem

Najprostszym rozwiązaniem, by uniknąć ewentualnych problemów związanych z roznoszeniem ulotek jest przede wszystkim kontakt z osobą, która zarządza danym terenem i uzyskanie jej zgody. W większości przypadków nie powinno być z tym problemów, a taka zgoda praktycznie do zera zredukuje szanse na uzyskanie niepotrzebnej kary.

Warto więc o tym pamiętać, szczególnie jeśli nie ma się pewności, że dany teren nie jest czyjąś własnością.

 

Ulotka tanią formą reklamy

Jeżeli chodzi o skuteczną reklamę to wszelkiego rodzaju ulotki są zdecydowanie jednymi z najlepszych dostępnych rozwiązań.

Plusem w ich przypadku jest przede wszystkim niska cena, która pozwala na wydrukowanie dużej ilości ulotek i rozniesienie ich w wielu różnych miejscach.

Warto zadbać o to, by dana ulotka rzucała się w oczy i była atrakcyjna pod kątem treści, które są w niej zawarte. Znacząco zwiększa to wówczas szanse na to, że klient zechce skorzystać z danych usług lub też produktów.

 

Podsumowanie

Jeżeli więc planujesz wykonanie ulotek i ich roznoszenie po mieście, musisz zadbać o to, by robić to w pełni legalnie.

W przeciwnym razie możesz bowiem narażać się na niepotrzebne konsekwencje, które będą jednoznaczne z utratą zarówno pieniędzy jak i z dużym stresem.

Jeśli jednak podejdziesz do sprawy z odpowiednim przygotowaniem to tak naprawdę nie musisz się niczym przejmować. Pozostanie wówczas jedynie rozdać ulotki i czekać na nowych klientów.

Przeczytaj również:

 

Sprawdź ofertę: